Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, który ma długą i ciekawą historię. Kawa pochodzi z Etiopii i uważa się, że pierwsze rośliny kawy zostały odkryte przez pasterza kóz o imieniu Kaldi. Kawa w końcu trafiła na Półwysep Arabski, gdzie stała się popularnym napojem wśród tamtejszych mieszkańców. Kawa następnie dotarła do Europy, gdzie szybko stała się popularnym napojem wśród wyższych klas. Dziś kawę cieszą się ludzie na całym świecie i jest to jeden z najczęściej spożywanych napojów w Ameryce.

Historia kawy: od plantacji do filiżanki

Historia kawy zaczyna się bardzo daleko od Ameryki, gdzie do dziś rośnie w swojej pierwotnej formie. Roślina, która daje nam nasz ukochany napój, pochodzi z Afryki i po raz pierwszy została udomowiona gdzieś pomiędzy Etiopią a regionem Sudanu między 1000 a 1300 rokiem n.e. Pierwszymi ludźmi, którzy kiedykolwiek spróbowali kawy, byli Arabowie, którzy uprawiali ją we własnych ogrodach i handlowali z kupcami w całej Europie i Azji. W końcu przywieźli napój do Portugalii, gdzie szybko stał się popularnym napojem wśród wyższych klas. Kawa następnie rozprzestrzeniła się w całej Europie, ostatecznie trafiając do Ameryki już w 1721 roku.

Stan dzisiejszy kawy

kawa do kupienia jest nadal uprawiana w Etiopii. Minęło ponad 2000 lat, odkąd ludzie po raz pierwszy udomowili tę roślinę, a nadal rośnie dziko na tym samym obszarze, na którym została odkryta po raz pierwszy. Kawa jest tak istotną częścią życia wielu ludzi w tym regionie, że w rzeczywistości jest używana jako waluta. Kawowiec przez cały rok wydaje owoce, które można zbierać i jeść lub zamieniać w dżem. Ziarna można również zmielić i wykorzystać jako nawóz dla innych roślin. Łatwo zrozumieć, dlaczego kawa była tak ważna na przestrzeni dziejów – ludzie polegali na niej, aby przetrwać!

Skrót po procesie wyrabiania kawy

Po zebraniu fasoli należy je oczyścić i wysuszyć. Zwykle odbywa się to maszynowo, ponieważ wykonanie tego ręcznie zajęłoby bardzo dużo czasu. Gdy kawa jest sucha, przechodzi przez inny proces zwany mieleniem. Młynki w większości dzisiejszych sklepów detalicznych to bardzo duże maszyny, które używają ostrzy do siekania kawy na małe kawałki.