Jasne kolory klasyki

Klasyczne wnętrza to często wiele bogatych zdobień. Duża liczba ozdobnych elementów może sprawić, że pomieszczenie straci lekkość i zamiast zachwycać elegancją zacznie przytłaczać nadmiarem. Na szczęście wystarczy trzymać się kilku reguł, by nawet duża liczba ozdobnych elementów nie stanowiła zagrożenia dla lekkości wnętrza.

Zasada, o której warto pamiętać jest prosta i dotyczy stosowanej kolorystyki oraz faktury ścian. Najprościej mówiąc, kolory powinny być raczej jasne, a ściany gładkie. W ten sposób pomieszczenie sprawi wrażenie przejrzystego i będzie znakomitym tłem dla zakupionych antyków i stylizowanych mebli.

Typowym elementem klasycznego wnętrza są lustra i obrazy znajdujące się w solidnych, bogato zdobionych ramach. Niejednokrotnie rama stanowi oddzielne dzieło sztuki. Walorów estetycznych nie można odmówić również kryształowym żyrandolom czy eleganckim fotelom.

Do tego wszystkiego dochodzą zdobienia, najczęściej złote lub srebrne. Tak duże nagromadzenie elementów przyciągających uwagę warto rozładować przy pomocy jasnych kolorów. Na miejscu będzie beż, jak i biel lub szarość.

W wyjątkowych okolicznościach, jeśli uważamy, że mieszkanie jest zbyt jasne i bez wyrazu, możemy zdecydować się na barwy ciemniejsze. W klasyce stosuje się najczęściej bordo, zieleń oraz granat. Kolory te jednak powinny charakteryzować się mocnym nasyceniem.

Będą się również dobrze prezentować ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami. Wciąż jednak na uwadze trzeba mieć ilość ozdobników – przesada może zakończyć się efektem przytłoczenia.