Jak urządzić samemu?

Nie każdy dysponuje wystarczająco dużą ilością środków finansowych, by opłacić usługi zawodowego projektanta wnętrz. Dlatego niejednokrotnie mieszkania urządzamy sami a osiągane efekty są całkiem dobre. Jeśli również chcesz wyposażyć wnętrze na własną rękę, jaki styl masz zamiar wybrać? O czym warto pamiętać już na wstępnym etapie aranżacji? Najprostszy podział to wnętrza klasyczne i nowoczesne.

Dla projektantów-amatorów lepszą opcją jest klasyka. Powód jest prosty: wnętrze w tym stylu łatwiej urządzić. Klasyczne aranżacje opierają się tradycyjnej symetrii, harmonii i porządku.

Wystarczy trzymać się podstawowych założeń, by osiągnąć pozytywne rezultaty. Symetria pomieszczenia polega na tym, że każdy element powinien posiadać mniej lub bardziej dokładny odpowiednik przy przeciwległej ścianie. Wnęka po jednej stronie, to również wnęka po drugiej, meble o podobnych gabarytach po lewej i po prawej itd.

Elementy wyposażenia są zwykle ustawiane pod ścianami. Warto przy tym mieć na uwadze ilość mebli, dodatków i sprzętów. Wprawdzie nie musimy popadać w minimalizm, ale zbyt duże nagromadzenie elementów sprawi, że pokój straci przestrzeń i lekkość.

Te ostatnie pojęcia są natomiast jeszcze bardziej akcentowane w aranżacjach nowoczesnych, a minimalizm jest głównym kierunkowskazem. Mimo że brzmi to jak prosta recepta na aranżację, udane projekty wymagają dużego doświadczenia. Właśnie z tego powodu lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.

Wyjątkiem jest małe mieszkanie, w którym nowoczesność jest niemal konieczna. W takim wypadku możemy spróbować skorzystać z zaleceń modernizmu i spróbować urządzić mieszkanie samemu.