Kawa jest uwielbiana przez dużą grupę ludzi na całym świecie. Jest ceniona za smak, aromat i pozytywny wpływ na organizm. Niektórzy traktują jednak kawę jako truciznę, zwłaszcza jeśli jest wypijana codziennie w dużych ilościach. Wbrew tym opiniom, badania naukowe dowodzą, że picie kawy niesie wiele korzyści zdrowotnych.

Pobudzenie i szybsza przemiana materii

Kofeina zawarta w kawie przyspiesza proces przemiany materii. Podwyższeniu ulega temperatura ciała, dzięki czemu w szybszym tempie dochodzi do spalania tłuszczu, nawet bez konieczności dodatkowego wysiłku fizycznego. Jednocześnie kawa działa pobudzająca i zmniejsza odczuwanie zmęczenia. Pozwala to na bardziej efektywnie działanie, a także powoduje zwiększenie spontanicznej aktywności polegającej, na przykład, na wykonywaniu codziennych czynności na stojąco lub swobodnym machaniu nogą podczas siedzenia. 

Zwiększenie efektywności w pracy

kawa tanie opóźnia odczuwanie zmęczenia, a także poprawia koncentrację, przy czynnościach wymagających wysiłku intelektualnego. Ma to związek z blokowaniem receptorów adenozyny, czyli związku chemicznego odpowiadającego za odczuwanie bólu i senność. Wypicie kawy powoduje, że możliwa staje się dłuższa i bardziej wydajna praca lub nauka. W ten sposób można poprawić swoje wyniki podczas regularnych obowiązków zawodowych, a nawet wyniki osiągane w sporcie.

Odwodnienie i inne skutki uboczne

Kawa nie musi także powodować odwodnienia organizmu. Ma ona działanie moczopędne, ale w miarę spożycia kawy nabywamy większej tolerancji i nie powoduje to negatywnych skutków dla organizmu. Trzeba tylko pilnować, aby nie pić nadmiernej ilości kawy, czyli średnio więcej niż 6 dużych filiżanek dziennie. Jeśli nie przekraczamy tej dawki, nie musimy martwić się ilością przyjmowanej kofeiny.

Na całym świecie przeprowadzane są badania naukowe, z których wynika, że kawa wpływa na poprawę wydolności, a także wydłużenie czasu i efektywności podejmowanego wysiłku. Większe dawki kofeiny mogą powodować skutki uboczne w postaci dolegliwości żołądkowych, ale dotyczy to dużej ilości kawy, która nie jest zwykle przekraczana przez miłośników małej czarnej. Dlatego kawa to napój w pełni bezpieczny, który może mieć pozytywny wpływ na nasze życie.