Centralny element salonu

Każdy salon jest nieco inny i każdy trzeba aranżować w inny sposób. Wspólnym elementem projektowania wnętrza salonu jest jednak zawsze wybór centralnego punktu, wokół którego skupiać będzie się cala przestrzeń.

Podobnie jak każdy film ma swój główny wątek, a każda piosenka najważniejszy instrument, tak i projekt salonu, aby był udany i sprawiał wrażenie spójnego, musi posiadać najważniejszy, zwracający uwagę element. Częstym wyborem jest sofa, kominek albo telewizor. Bardzo często także zdarza się że jest to szafa.

Oczywiście wybór „centralnego elementu” nie oznacza, że obiekt ten musi znajdować się na środku pomieszczenia. Mowa raczej o jego roli w projekcie wnętrza. Czasem zdarza się, że taki element narzuca się sam – dobrym przykładem jest wspomniany kominek.

Jeśli nasz salon wyposażony jest w gustowny kominek, element taki trudno będzie traktować jako dodatek, a tym bardziej przesunąć go w inne miejsce, dlatego warto zaaranżować przestrzeń wokół niego.

W małych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest wstawienie w pierwszej kolejności sofy. Mebel ten zajmuje dużo miejsca i jest ważną częścią wyposażenia. Salon bez sofy będzie sprawiał wrażenie wybrakowanego. Skoro więc sofa jest koniecznością, warto wstawić ją przed innymi elementami wypoczynku i dopiero do niej dostosować fotele, pufy czy stoliki.